Selections for Cork – Sept. 16th 2020

1.00: ABOGADOS (COLIN KEANE/EDDIE O’GRADY) 1.30: STALINGRAD (CHRIS HAYES/FOZZY STACK) 2.05: GOODNIGHT GIRL – EW – (DECLAN MCDONOGH/SARAH LYNAM) 2.40: RED PANTZ – EW – (LUKE MCATEER (7)/JAMES BARRETT) 3.15: YARRAWONGA (SEAMIE HEFFERNAN/AIDAN O’BRIEN) 3.50: DAVID GARRICK (MARK GALLAGHER/EDDIE HARTY) 4.25: MERROIR – EW – (SEAMIE HEFFERNAN/RAY CODY) 4.55: PRIME CHIEF – EW – (SAM EWING (10)/JARLATH FAHY) Continue reading Selections for Cork – Sept. 16th 2020

Selections for Tipperary – Sept. 15th 2020

1.05: LARADO – EW – (DECLAN MCDONOGH/JOSEPH O’BRIEN) 1.35: STITCH POCKETS (KEVIN MANNING/JIM BOLGER) 2.05: LONGBOURN – EW – (MARK GALLAGHER/ROSS O’SULLIVAN) 2.35: KOOLA BOOLA (CHRIS HAYES/FOZZY STACK) 3.05: ANGELS TRUMPET (NATHAN CROSSE/WILLIE MCCREERY) 3.35: ROCK ON SEAMIE (DARRAGH O’KEEFFE (3)/RAY HACKET) 4.05: NAM (JOEY SHERIDAN (5)/TOM MULLINS) 4.35: SAGE ADVICE – EW – (GARY CARROLL/JOE MURPHY) Continue reading Selections for Tipperary – Sept. 15th 2020

Monsignor Edward (Ted) Dunne D.S.M., R.I.P.

I am absolutely devastated and heartbroken to have just learned of the passing of Monsignor Edward (Ted) Dunne. To say that Ted Dunne was a friend would be the understatement of this or any century. He wasn’t just a very close to myself and my family, he was that and so much more to Dunboyne for so very long. Ted first worked in Dunboyne in the 1960s/70s before being deployed to the Lebanon where he served as Chaplain to the Defence Forces where he was awarded the Distinguished Service Medal (DSM) before returning to these parts to serve as Parish … Continue reading Monsignor Edward (Ted) Dunne D.S.M., R.I.P.

Selections for Tipperary – Sept. 14th 2020

3.00: BASEMAN (OISIN ORR/DERMOT WELD) 3.30: EDIYVA (RONAN WHELAN/MICK HALFORD) 4.00: LOUGHANLEA LASS – EW – (GAVIN RYAN (3)/MARK FAHEY) 4.30: AGENT ZERO (JOEY SHERIDAN (5)/DENIS HOGAN) 5.00: DARKENED – EW – (JOEY SHERIDAN (5)/DENIS HOGAN) 5.30: TOO HARD TO HOLD = EW – (RONAN WHELAN/JACK DAVISON) 6.00: AUTUMN EVENING – EW – (TOM MADDEN/JESSICA HARRINGTON) Continue reading Selections for Tipperary – Sept. 14th 2020

Selections for Sligo – Sept. 14th 2020

1.10: HEAVEN HELP US (DANNY MULLINS/PAUL HENNESSY) 1.40: LE HACHETTE (DANNY MULLINS/JOHN RYAN) 2,10: BENEFIT RUN (SEAN O’KEEFFE (3)/ROSS O’SULLIVAN) 2.45: APRILS JOY (CONOR MCNAMARA (5)/GAVIN CROMWELL) 3.20: THEATRE RUN – EW – (DANIEL HOLDEN (7)/MARK CAHILL) 3.50: JERANDME (DENIS O’REGAN/NOEL MEADE) 4.20: I’M NOT ALONE (RICKY DOYLE (3)/CONOR O’DWYER) Continue reading Selections for Sligo – Sept. 14th 2020

Selections for The Curragh – Sept. 13th 2020

2.00: GULLIVER – EW – (JASON HART/DAVID O’MEARA) 2.35: MAGIC WAND (RYAN MOORE/AIDAN O’BRIEN) 3.10: EQUILATERAL – EW – (WILLIAM BUICK/CHARLIE HILLS) 3.40: TERESA MENDOZA – EW – (BILLY LEE/KEN CONDON) 4.10: THUNDER MOON – EW – (DECLAN MCDONOGH/JOSEPH O’BRIEN) 4.40: SEARCH FOR A SONG – EW – (OISIN ORR/DERMOT WELD) 5.15: THE BLUE PANTHER – EW – (DECLAN MCDONOGH/MICK MULVANY) 5.50: HELVIC DREAM – EW – (COLIN KEANE/NOEL MEADE) Continue reading Selections for The Curragh – Sept. 13th 2020

Selections for Leopardstown – Sept. 12th 2020

2.00: NEW EMERALD BAY – EW – (BILLY LEE/JOHNNY MURTAGH) 2.35: WINNER TAKESITALL – EW – (DYLAN B. MCMONAGLE (7)/JOSEPH O’BRIEN) 3.10: FANCY BLUE (RYAN MOORE/DONNACHA O’BRIEN) 3.40: CADILLAC (SHANE FOLEY/JESSICA HARRINGTON) 4.10: JAPAN – W/O FAV – (RYAN MOORE/AIDAN O’BRIEN) 4.45: ESCOBAR – EW – (OISIN ORR/DAVID O’MEARA, IN GB) 5.15: BOLLIVAR – EW – (WILLIAM BUICK/PADDY TWOMEY) 5.50: BUCKY LARSON – EW – (COLIN KEANE/GER LYONS) Continue reading Selections for Leopardstown – Sept. 12th 2020

Selections for Kilbeggan – Sept. 11th 2020

3.10: MISS CEDILLE – EW – (SEAN FLANAGAN/LIZ DOYLE) 3.40: MAM TRASNA – EW – (KEITH DONOGHUE/GORDON ELLIOTT) 4.10: NODOUBTABOUTTHAT – EW – (EOIN O’CONNELL (5)/SHANE CRAWLEY) 4.45: ASHTON COURT (JODY MCGARVEY/JOHN HANLON) 5.20: FLEMINGS DREAM (RACHAEL BLACKMORE/RAY CODY) 5.50: MICK CHARLIE – EW – (SEAN O’KEEFFE (3)/DECLAN QUEALLY) 6.20: A WAVE OF THE SEA (MARK WALSH/JOSEPH O’BRIEN) 6.50: BORO TARI (RACHAEL BLACKMORE/HENRY DE BROMHEAD) Continue reading Selections for Kilbeggan – Sept. 11th 2020

Selections for Limerick – Sept. 11th 2020

12.45: PALIFICO – (SHANE FOLEY/JESSICA HARRINGTON) 1.15: HELL LEFT LOSE (JOE DOYLE/DENIS HOGAN) 1.45: SUNSET NOVA – EW – (ANDREW SLATTERY (3)/ANDY SLATTERY) 2.15: PACHMENA – EW – (COLIN KEANE/JOHNNY FEANE) 2.45: GOLDEN DAYS – EW – (SEAN DAVIS/TRACEY COLLINS) 3.20: LONGBOURN (MARK GALLAGHER/ROSS O’SULLIVAN) 3.50: EASCA PEASCA – EW – (NIALL MCCULLAGH/JOHN OXX) 4.20: THE JAM MAN – EW – (MIKEY SHEEHY (7)/RONAN MCNALLY) Continue reading Selections for Limerick – Sept. 11th 2020